İlginç Elektrik Üretme Yöntemleri

12 Mart 2013 Salı2yorum


Havadan Elektrik Üretme
Artık bulunduğumuz bütün ortamlar elektromanyetik bir dalgaya maruz kalmaktadır. Örneğin evde bir internet modem kullaıyorsanız, bu modemin yaydığı bir elektromanyetik dalga bulunuyor.
Ortamda bulunan manyetik dalgaları elektrik enerjisine çeviren basit bir devreden bahsetmek istiyorum. Bu devre de ;
4 adet 1N34 diyot
2 adet 100 mikro Farat 50V elektrolitik kondansatör
2 adet 0.2 mikro Farat 50V seramik kondansatör
Bir miktar bakır tel (anten ve bağlantılar için )

Devrenin şeklini yukarıdaki gibi bağlarsanız, bu sayede küçük bir miktarda elektrik üretmiş olursunuz.
Eğer ki devreyi bir regülator devresi yardımıyla sabit kılarsanız, cep telefonu gibi küçük akım gerektiren cihazlarınızı şarj edebilirsiniz. Bu deney ile ilgili video aşağıdadır.

Ölü Bedenlerden Elektrik Üretimi
Bir Budizm inancına göre ölen baba en büyük erkek evlat tarafından yakılmalı ki cennet kapıları onlar için açılabilsin. Bedenler yakılınca yüksek derecede ısı açığa çıkıyor. Bu durumu başka pencereden izleyenler bu ısıyı eletrik üretmek içinde kullanma fikrine ulaşmışlar. Bu olay Tayvan’ın başkenti Taipei’de bir krematoryumunda geçmiştir.
Not: Krematoryum, “Ölen kişinin yüksek sıcaklıklarda yakıldığı yer” şeklinde basitçe bir tanıma oturtulabilir.
Burada üretilmesi düşünülen elektrik, krematoryumun havalandırma sisteminde kullanılmak istenmişse de Tayvan milletvekillerince karşı çıkılmış. Fakat elektrik üreten firma oldukça kararlı. Havalandırma için olmasa bile aydınlatma için kesin kullanacaklarını belirtmişler.

Belçika’da Balinadan Elektrik Üretimi
Belçika’da bir enerji şirketi, sahile vuran ölü balinadan elektrik üretmeyi fikrini ortaya attı ve bu fikre göre 50 bin kiilowatt elektriik üretilebilecek bu da 14 hanenin  bir yıllık elektrik tüketimine karşılık geliyor.
Bu yöntem kıyıya vuran balinaları elektriğe dönüştürmeyi hedef alıyor. Kıyıya vuran balinaların yağları eritilerek yakıt elde edilecek ve bu bu yakıtla da elektrik üretilebilecek. Balinalardan geriye kalan diğer atıklar da çöpe gitmeyip değerlendirilecek.
Firmadan gelen bilgilere göre 25 ton ağırlığındaki balina cesedinin yarısını yağ tabakası oluşturuyor ve bu yağ tabakasından organik yakıt elde edilerek elektrik üretilebilecek.

RADYASYONDAN Elektrik Üreten İcat Geliştirildi
Neredeyse dünyada ki bütün evlerde elektronik cihazlardan en az bir tane bulunuyor ki bunun sayısı çoğu evde çok daha fazla. Genel olarak her elektronik cihaz belirli bir miktar radyasyon üretir. Eğer bu radyasyon bir kablo bobinine iletilirse elektrik üretilebilir. Bu proje Dennis Siegel adlı bir üniversite öğrencisi tarafından geliştirilmiş ve bu yolla geliştirdiği cihaz ile bir AA pili tamamen şarj edebilmeyi başarmış.
İcadın ihtiyaç duyduğu radyasyonu ise evimizdeki elektronik eşyalar ve cep telefonları karşılayacak. Akıllı telefonlardaki kablosuz şarj etme özelliği gibi teknolojiler ile birlikte değerlendirildiğinde bu icat teknolojinin gittiği yönü göstermekte.
Bu Yazıyı Paylaş :

+ yorum + 2 yorum

Adsız
11 Nisan 2013 20:22

İlk belirtilen havadan elektrik üretme tamamen fake. Test edildi.

Adsız
20 Kasım 2013 14:34

Merhabalar,

Muhtemelen bildiğiniz üzere, 02 Ekim 2013 tarihinde çıkan tebliğ ile kurulu gücü azami 1.000 kWh olan Yenilenebilir Eneji Kaynaklarına dayalı elektrik üretimi için lisanssız üretim yolu açıldı.

Tebliğ kapsamında, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak kurulan enerji üretim tesislerinde üretilecek enerji için şirket kurma ve lisans alma muafiyetleri getirilmekle birlikte devlet, üretilecek elektriği 10 yıl süreyle USD bazında yüksek fiyattan ( 15,1 USD Cent/kWh ) satın alma garantisi vermektedir.

Bizler de bu kapsamda girişimde bulunmak isteyen ancak herhangi bir nedenle bireysel olarak bu işi tek başına yüklenme imkanı bulunmayan kişileri bir araya getirerek bir kooperatif kurmak; kooperatif üyesi olacak herkesin eşit ve ortak katkısıyla en kısa sürede biyokütle yakıtlı bir tesis kurarak ortakların devlet garantili olarak aylık 3.600 TL’den yıllık 43.200 TL ve 10 yılda 432.000 TL kazanabilecekleri bir fırsat sunmak üzere harekete geçmiş bulunmaktayız.

Kooperatifin tüm yönetimi sadece kooperatif üyelerince yapılacak olup şirketimizin müteahhitlik ve işletmecilik hizmetleri verilmesi dışında kooperatife herhangi bir müdahalesi veya yaptırım gücü olmayacaktır.

Konuyla ilgili detaylı bilgi talebinde bulunmanız halinde enerji.uretim@gmail.com adresimiz üzerinden bizlerle irtibata geçmenizi rica ederiz.

Saygılarımızla.


Yorum Gönder

 
Copyright © 2011. Yenilenebilir Yaşam - Tüm Hakları Saklıdır
Powered by Yenilenebilir Yaşam